چرخ اطلاعیه سهام عدالت عدالت جهانی سامانه سهام عدالت

چرخ: اطلاعیه سهام عدالت عدالت جهانی سامانه سهام عدالت اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار به کشور میزبان می‌برد / خسارت اقتصادی «فرار مغزها» به کشور

«جامعه مدرن ایرانی- امریکایی و ارزش بالای تحصیلات در فرهنگ ایرانی‌ها و خانواده‌های آن‌ها، یکی از دلایلی است که اجتماع آنها در امریکا، روز به روز قوی‌تر می‌شود.»

هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار به کشور میزبان می‌برد / خسارت اقتصادی «فرار مغزها» به کشور

خسارت اقتصادی «فرار مغزها» به کشور: هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار به کشور میزبان می برد

عبارات مهم : ایران

«جامعه مدرن ایرانی- امریکایی و ارزش بالای تحصیلات در فرهنگ ایرانی ها و خانواده های آن ها، یکی از دلایلی است که اجتماع آنها در امریکا، روز به روز نیرومند تر می شود.» زمانی که اعلام شد دارا خسروشاهی، مدیری از نسل اصیل ترین کارآفرینان کشور عزیزمان ایران به عنوان مدیرعامل «اوبر»، با ارزش ترین استارتاپ دنیا گزینش شده است هست، مجله فوربس چنین توصیفی از اوضاع ایرانی های مهاجر در امریکا ارائه داد.

ایران نوشت: فعالیت مهاجران نخبه ایرانی در دنیا به اندازه ای خیره کننده است که همان وقت یک خبرگزاری معتبر حوزه تکنولوژی نیز گزارشی مفصل راجع به آنها تهیه و با این تیتر منتشر کرد: «چرا رشد ایرانی- امریکایی ها در تکنولوژی، سورپرایزکننده نیست؟»

هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار به کشور میزبان می‌برد / خسارت اقتصادی «فرار مغزها» به کشور

همه گزارش ها نشان می دهد مهاجران و خانواده آن ها، تاریخی طولانی در راه اندازی کسب و کارهای امریکایی دارند. گزارشی که به وسیله فورچون در سال 2011 منتشر شد، نشان می داد 45 درصد از کمپانی های های تک (با تکنولوژی بالا) در امریکا به دست مهاجران یا فرزندان آنها راه اندازی شده است اند. در این میان ایرانیان حتی سهمی بالاتر از بقیه مهاجران دارند. پی یر امیدیار، مؤسس eBay از خانواده ای ایرانی متولد شده است و اوراسل باب ماینر، بنیانگذار کمپانی اوراسل نیز ایرانی بوده هست. آرش فردوسی، بنیانگذار سایت دراپ باکس نیز یک ایرانی است و نشریه «بیزینس اینسایدر» او را جزو ۱۰۰ صورت شاخص سیلیکون ولی (منطقه تکنولوژی در امریکا) دانسته است.مسأله مهاجرت از ایران، بخصوص مهاجرت نخبگان در چند روز گذشته بعد از صحبت های حسین عبده تبریزی اقتصاددان دوباره در مرکز توجه قرار گرفته است.

عبده تبریزی گفته بود: «اطلاعاتی که دارم نشان می دهد ۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند و این عدد ترسناک هست. خروج نیروهای کارشناسی و نیروهای ورزیده به اقتصاد ملی آسیب می زند و یکی از دلایل تهیدست شدن ایرانیان مهاجرت نیروهای نخبه است.» مسعود خوانساری، مدیر اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز به تازگی گفته است: «درحال حاضر بیش از ۳.۵ میلیون نفر بدون کار در کشور وجود دارد که اکثر آنها قشر تحصیلکرده هستند. در حال حاضر نیز ۱.۵ میلیون نفر در حال مهاجرت از کشور هستند که عمده آنان افراد نخبه و تحصیلکرده کشورند.»

«جامعه مدرن ایرانی- امریکایی و ارزش بالای تحصیلات در فرهنگ ایرانی‌ها و خانواده‌های آن‌ها، یکی از دلایلی است که اجتماع آنها در امریکا، روز به روز قوی‌تر می‌شود.»

مهاجرت چقدر جهت اقتصادهزینه دارد؟

در سال ۱۳۸۸ وزارت علوم کشور عزیزمان ایران اعلام کرد از ابتدای انقلاب در سال ۱۳۵۷، از میان ۱۲ هزار دانشجویی که با هزینه دولت به کشورهای متفاوت رفتند ۴۰۰ نفر بازنگشته اند و همچنین۶۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور عزیزمان ایران تحصیل می کنند. بر اساس آمارهای رسمی نسبت خروج فارغ التحصیلان از کشور عزیزمان ایران به تعداد کل این افراد، ۱۵ درصد هست. مهاجرت نخبگان چنان رواج داشته است که در چند سال گذشته صندوق بین المللی پول، کشور عزیزمان ایران را از این نظر در رتبه نخست دنیا قرار داد.

سازمان ملل نیز کشور عزیزمان ایران را در جایگاه نخست فرار مغزها قرار داده هست. بعضی آمارها نیز نشان می دهد که هر سال 180 هزار نفر متخصص در این قالب از کشور مهاجرت می کنند که بااهمیت ترین علت آن سوء مدیریت در استفاده از نخبگان کشور هست. برآورد کمیسیون آموزش عالی مجلس نیز نشان می دهد که هزینه هر سال مهاجرت نخبگان، حدود 4 میلیارد دلار است که حتی از بودجه عمومی کشور هم زیاد می شود.

فرجی دانا، وزیر علوم دولت یازدهم نیز با تأیید خروج از کشور ۱۵۰ هزار نفر از نخبگان در سال، گفته بود: «با مهاجرت مغزها، کشور عزیزمان ایران هر سال ۱۵۰ میلیارد دلار ضرر می دهد، لیکن جهت آموزش هر نفر یک میلیون دلار هزینه کرده است.» در سال 94 نیز عباس زراعت، مدیر دانشگاه کاشان به تعبیری دیگر اعلام کرده بود که هر سال 1500 میلیون دلار جهت خروج نخبگان از کشور هزینه می شود. او گفته بود: «جای تأسف است از ۱۲۵ نفر المپیادی و نخبه در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی سال ۹۰ تا ۹۳ از کشورمان ۹۰ نفر به امریکا و کانادا سفر کرده اند. همچنین ۹۲ درصدی المپیادی های کشورمان طی ۱۴ سال اخیر به کشورهای توسعه یافته مهاجرت کرده اند که ۱۵۰هزار میلیارد دلار بابت آنها هزینه شده است است.» بررسی های دیگر نیز نشان می دهد که به طور میانگین جهت تربیت هر متخصص حدود ۳۰۰ میلیون تومان هزینه می شود و ترک کشور به وسیله آنها این هزینه را غیر بازگشت می کند.

هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار به کشور میزبان می‌برد / خسارت اقتصادی «فرار مغزها» به کشور

کمک 386 میلیون دلاری نخبگان ایرانی به اقتصاد امریکا

بر اساس گزارش پژوهشکده مطالعات فناوری با عنوان «بررسی تطبیقی اوضاع کشور در مهاجرت و جابه جایی بین المللی افراد تحصیلکرده» که در اسفند ١٣٩٥ انتشار یافته هست، کشورهای عضو شرکت همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) به عنوان کشورهای توسعه یافته، تاکنون میزبان بیش از ٩٠ درصد مهاجران متخصص و تحصیلکرده دنیا بوده اند؛ در همین گزارش آمده هست، این کشورها مهم ترین مقصد مهاجرت ایرانیان هستند، هرچند نام کشور عزیزمان ایران در میان ٢٠ کشور مبدأ اول مهاجران تازه به کشورهای OECD در سال ٢٠١١ نیست.

«جامعه مدرن ایرانی- امریکایی و ارزش بالای تحصیلات در فرهنگ ایرانی‌ها و خانواده‌های آن‌ها، یکی از دلایلی است که اجتماع آنها در امریکا، روز به روز قوی‌تر می‌شود.»

در زمانی که فرمان لغو ویزای مهاجرتی از سوی ترامپ صادر شده است بود، رسانه های امریکایی گزارش های مختلفی از تأثیرات اقتصادی مهاجران بخصوص ایرانی ها بر اقتصاد امریکا منتشر کردند. نیویورک تایمز در یکی از این گزارش ها آورده بود: «بیشتر جمعیت مردم ایران، سوریه و لیبی در امریکا معلم، مدیر و مهندس هستند. میانگین درآمد آن ها، نزدیک به میانگین درآمد امریکایی ها و حتی از آنها نیز بالاتر هست. سومالیایی ها و سودانی ها ولی در مشاغل یقه آبی فعالیت می کنند و درآمدشان کمتر از میانگین درآمد کل جمعیت امریکاست.» بر این اساس درآمد ایرانی ها در امریکا به حدود 65 هزار دلار در سال می رسد در صورتی که درآمد خود امریکایی ها، 54 هزار دلار هست. همچنین مهاجران حاضر در امریکا بخصوص ایرانی ها و گروه کوچکی از لیبیایی ها، تحصیلاتی بالاتر از سایر امریکایی ها دارند.همچنین طبق گزارش سال 2016 انستیتو بین المللی آموزش امریکا حضور دانشجویان ایرانی در این کشور386 میلیون دلار به اقتصاد امریکا کمک کرده است.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | مهاجرت | میلیون | امریکا | ایرانی | مهاجرت | ایرانیان | امریکایی | یک میلیون دلار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs